Problem z samoczynnym wybudzaniem się komputera

16 czerwca 2020...Diagnostyka

Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne zdarzyło Ci się zostawić uśpiony komputer na przykład na czas pójścia do toalety, a po Twoim powrocie okazało się, że komputer pracuje sobie w najlepsze. Niestety jest to dość popularny problem, który dotyka system Windows. Choć jego rozwiązanie wymaga przeklikania się przez wiele ustawień systemowych, to nie jest to trudne zadanie i każdy może rozwiązać ten problem samemu. Jeśli nie wiesz, na czym polega usypianie komputera i czym różni się ono od hibernacji, to zapraszam do artykułu uzupełniającego tę wiedzę mojego autorstwa.

Identyfikacja problemu

Procedurę wybudzania komputera z trybu uśpienia może wywoływać jedna z następujących rzeczy:

  • urządzenie peryferyjne (np. mysz lub klawiatura),
  • karta sieciowa,
  • aplikacja zainstalowana przez użytkownika,
  • timer lub usługa systemowa (np. Windows Update).

Przyczyna ostatniego wybudzenia

Aby dowiedzieć się, co spowodowało wyjście ze stanu uśpienia, możesz skorzystać z bardzo pomocnej komendy wiersza poleceń. W tym celu wyszukaj aplikację "Wiersz poleceń" lub w skrócie "cmd", a następnie wpisz do konsoli następującą komendę:

powercfg -lastwake

powercfg lastwake cmd

W moim przypadku komenda oznajmiła, że przyczyną wybudzenia był "Power Button", czyli przycisk zasilania znajdujący się na obudowie. Komenda ta czasami zawodzi i nie pokazuje źródła problemu, ale często jest bardzo pomocna.

Dziennik zdarzeń systemowych

Oprócz powyższej metody istnieje jeszcze jeden sposób na znalezienie winowajcy. Za pomocą wyszukiwarki systemowej znajdź aplikację o nazwie "Podgląd zdarzeń". W liście rozwijanej po lewej stronie okna wybierz "Dzienniki systemu Windows", a następnie "System". Na liście pośrodku znajdziesz setki przeróżnych zdarzeń zarejestrowanych przez system Windows. Aby zobaczyć tylko te dotyczące zasilania, kliknij prawym przyciskiem myszy na pozycję "System", którą chwilę wcześniej wybrałeś, a następnie wybierz opcję "Filtruj bieżący dziennik...". W nowo otwartym oknie odnajdź listę rozwijaną zatytułowaną "źródła zdarzeń" i wybierz pozycję "Power-Troubleshooter".

Po zatwierdzeniu filtrów odnajdź na liście interesujący Cię przypadek samoczynnego wybudzenia się komputera. U mnie ostatnie zdarzenie dotyczyło "powrotu ze stanu niskiego poboru energii", uśpienie i wznowienie pracy nastąpiło o godzinie tej i tej, a źródłem wznowienia był "Przycisk zasilania". Jak widzisz, przyczyną ponownie okazał się przycisk zasilania.

Odmawianie uprawnień do wybudzania

Problemy z samowzbudzaniem się komputera spowodowane są tym, że system Windows dość ochoczo rozdaje wszystkim uprawnienia do zarządzania zasilaniem komputera. Niestety wiele urządzeń nadużywa tego dostępu i powoduje nieświadomie uruchamianie się komputera. Moja dewiza jest prosta: nic nie ma mieć prawa do wybudzania komputera, a jedyną możliwością ma być prawilny przycisk na obudowie. Zero kłopotów i pełna kontrola. Teraz pokażę Ci, jak skonfigurować system w taki sposób.

Menadżer urządzeń

Najwięcej przyczyn problemu rozwiążesz w menadżerze urządzeń. Jest to aplikacja systemowa pokazująca wszystkie urządzenia podłączone w danej chwili do komputera. Jest ona również przydatna, gdy mamy problemy ze sterownikami, ale tym tematem nie będziemy się teraz zajmować. Aby otworzyć menadżer urządzeń, otwórz eksplorator plików i kliknij prawym przyciskiem myszy na "Ten komputer". Z menu kontekstowego wybierz pozycję "Zarządzaj". W nowo otwartym oknie znajdź po lewej pozycję "Menadżer urządzeń".

Twoje zadanie to teraz zlokalizować trzy elementy komputera: mysz, klawiaturę i kartę sieciową. Pierwszą rzecz znajdziesz w kategorii "Mysz i inne urządzenia wskazujące", drugą w "Klawiatury", a trzecią w "Karty sieciowe". U mnie kart sieciowych wyskoczyło bardzo duże, ale rzeczywista jest tylko jedna (Intel Wireless) - pozostałe to karty wirtualne.

menadżer urządzeń windows

Gdy zlokalizowaliśmy już potencjalnych winowajców czas przystąpić do działania. Kliknij dwukrotnie na każdą pozycję znajdującą się na tych trzech listach i sprawdź, czy okno zawiera kartę "Zarządzanie energią". Jeśli tak, to wejdź na nią i odznacz opcję "Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera". Jeden potencjalny winowajca mniej, teraz zrób tak z całą resztą.

Ciekawostka: jedna z ostatnio recenzowanych przeze mnie myszy bezprzewodowych była rozpoznawana w systemie jako mysz i klawiatura oddzielnie. Było to spowodowane tym, że producent zastosował w niej uniwersalny nadajnik, który montował w obu typach urządzeń.

Sprawdzanie listy uprawnionych urządzeń

Jeśli chcesz, możesz upewnić się, czy odmówiłeś praw wszystkim urządzeniom za pomocą komendy wiersza poleceń:

powercfg -devicequery wake_armed

powercfg wake armed cmd

Z mojego doświadczenia wynika, że czystka w menadżerze urządzeń najczęściej rozwiązuje problem wybudzania się komputera, który powodowała, chociażby cały czas działająca myszka. Jeśli Twój problem nadal występuje, wykonaj jeszcze operacje opisane poniżej.

Wyłączanie funkcji Wake on LAN

Czy wiesz, dlaczego oprócz myszy i klawiatury kazałem Ci również wyłączyć zarządzanie zasilaniem w kartach sieciowych? Wake on LAN jest to specjalna technologia służąca do zdalnego wznawiania pracy komputera. Użytkownik może wysłać pod wskazany adres IP tzw. "magic packet", który odebrany przez kartę sieciową wznawia pracę komputera. Nie jest to technologia, która znalazłaby zastosowanie w domowych warunkach, a czasami doprowadza ona właśnie do niepotrzebnego wybudzania komputera.

Aby całkowicie ją dezaktywować, oprócz menadżera urządzeń, należy wyłączyć ją również w BIOS-ie płyty głównej. Nie będę tutaj tłumaczył jak to zrobić, ponieważ każdy komputer posiada inną procedurę wchodzenia do BIOS-u i zmiany tej opcji. Instrukcję jak to zrobić znajdziesz w dokumentacji swojej płyty głównej lub w internecie.

Zdarzenia czasomierza

System Windows posiada tzw. zdarzenia czasomierza, czyli mechanizm, który pozwala rejestrować akcje, które mają inicjować wybudzanie komputera. Aby podejrzeć te zdarzenia, należy skorzystać z poniższej komendy:

powercfg -waketimers

powercfg waketimers cmd

U mnie pojawiła się jedna pozycja "UpdateOrchestrator\Backup Scan". Wyłączeniem tej konkretnej opcji zajmiemy się w następnym podrozdziale, a teraz pokażę Ci, jak można wyłączyć wszystkie pozycje znajdujące się na tej liście. Wyszukaj aplikację "Edytuj plan zasilania" i wybierz opcję "Zmień zaawansowane ustawienia zasilania". Na liście znajdź węzły "Uśpienie" i "Zezwalaj na wznawianie pracy według czasomierza", a następnie wyłącz znajdującą się tam opcję. Od teraz system nie będzie się wybudzał.

Automatyczna konserwacja systemu

Czasomierz, który pojawił się u mnie w poprzednim podrozdziale, dotyczy usługi automatycznej konserwacji systemu Windows. Domyślnie jest ona ustawiona na godzinę drugą w nocy i jej zadaniem jest codzienne zrestartowanie komputera w celu instalacji aktualizacji oraz wykonania innych rzeczy, o których chyba nie chcemy mieć pojęcia ;) . Aby ją zdezaktywować, należy przejść do panelu sterowania i zakładek: "System i zabezpieczenia" oraz "Zabezpieczenia i konserwacja". Następnie należy rozwinąć kategorię "Konserwacja" i wybrać opcję "Zmień ustawienia konserwacji". W otwartym oknie znajdziemy opcję umożliwiającą wyłączenie omawianej konserwacji. Ech, jak ja kocham Windowsa...

automatyczna konserwacja systemu windows

Udostępnij artykuł:
Chcesz pomóc w rozwijaniu serwisu REDARK.pl?
Wypełnij krótką ankietę oraz zaobserwuj moje social media