iOS w Xiaomi, czyli MIUI 12

29 sierpnia 2020...Newsy

Xiaomi, jeden z najpopularniejszych obecnie producentów smartfonów, od pewnego czasu wdraża w swoich urządzeniach nową wersję nakładki systemowej MIUI oznaczonej numerem 12. Mój telefon, czyli Mi 9 SE (którego recenzję możecie znaleźć na tym portalu) otrzymał ją w tym tygodniu. Zapraszam na omówienie najważniejszych zmian w MIUI 12 od Xiaomi.

Nowy wygląd menu oraz animacje

Producent postanowił odświeżyć ogólny wygląd swoich urządzeń. Aktualizacja znacząco zmienia wygląd menu w telefonie. Tyczy się to przede wszystkim rozmiaru i kroju czcionki. Poniżej filmik prezentujący nową animację odblokowywania telefonu oraz wygląd ustawień:

Nie sposób nie zauważyć tutaj inspiracji systemem iOS od Apple. Animacja nadlatywania ikonek po odblokowaniu, zaokrąglone na rogach kwadraty, czy fizyka cieczy w przycisku pamięci reagująca na pochylenie telefonu. Takie tricki są już od dawna znane użytkownikom telefonów z nadgryzionym jabłkiem.

Menadżer pulpitów

Zmiany zaszły również w domyślnym menadżerze pulpitów Xiaomi, który jest odpowiedzialny za wygląd ekranów głównych z ikonkami aplikacji. Dotychczas Xiaomi, tak samo jak Huawei w swoim EMUI i Apple w iOS-ie, stosował zasadę: wszystkie ikonki na pulpicie, zero ukrywania. Jedni są zwolennikiem takiego rozwiązania, inni nie. Na szczęście od teraz użytkownik będzie mógł zadecydować, jakie ułożenie ikonek preferuje:

Szuflada z aplikacjami jest bardzo dobrze zaprojektowana i pozwala na personalizowanie kolejności ikonek oraz widocznych u góry kategorii (screeny poniżej). Powiem szczerze, że chyba przejdę za niedługo na ten tryb.

szuflada aplikacji miui 12

Święty Graal dla osób lubiących minimalizm na ekranie głównym

Menadżer pulpitów MIUI 12 dostał jeszcze jedną nowość, a jest nim tryb Lite! Posłużyć on może seniorom lub osobom niedowidzącym. Po wejściu w ten tryb ikony oraz nazwy aplikacji stają się ogromne, a specjalny panel po lewej stronie pozwala na łatwe wybieranie kontaktów z książki telefonicznej.

tryb lite miui 12

Tryb Lite - pożyteczny dla osób niedowidzących

Aplikacja ma jasny interfejs? To nie problem!

Xiaomi wie, jak bardzo jego użytkownicy cenią sobie ciemny interfejs w telefonach. Wersja 12. posuwa się o krok dalej i nie oferuje ciemnej kolorystyki jedynie w menu i systemowych aplikacjach, ale w każdej aplikacji, jaką masz zainstalowaną w telefonie! Tak, to koniec jasnego Facebooka, którego deweloperzy są głusi i ślepi na obecne trendy! Chcesz ciemną aplikację? W ułamku sekundy możesz całkowicie ją przemalować!

tryb ciemny aplikacji miui 12

Koniec z białymi owcami w interfejsie!

Centrum kontroli

Ta funkcja to już perfidne zżynanie rozwiązań od Apple :D . Zresztą zobaczcie sami. Animacja, sposób wysuwania paneli, wygląd przycisków, czy nawet rozmycie tła - tosz to iOS w czystej postaci!

centrum kontroli ios miui 12

Kiedy iOS wejdzie za mocno

Pływające okna

Od pewnego czasu w systemie Android dostępna jest opcja dzielenia ekranu na dwie części. Pozwala to np. przepisywać ze zdjęcia tekst do notatnika. MIUI 12 wprowadziło jeszcze jeden sposób użytkowania dwóch aplikacji jednocześnie, a jest nim pływające okno. Aplikacja otworzona w takim trybie może być dowolnie przesuwana po powierzchni ekranu za pomocą górnej krawędzi okna. Zbliżenie go do jednego z narożników spowoduje jego pomniejszenie. Pionowe przeciągnięcie dolnej krawędzi okna powoduje zamknięcie lub zmaksymalizowanie aplikacji. Opcja ciekawa, choć lista dostępnych w tym trybie aplikacji na razie nie powala, przez co nadal lepszym rozwiązaniem jest dzielenie ekranu na dwie części.

Nowa aplikacja aparatu

Domyślna aplikacja aparatu również przeszła facelifting i również czerpie trochę z iPhone'a. Z najważniejszych zmian zaliczyć można ujednolicony suwak do zmiany obiektywów (w recenzji Mi 9 SE pokazywałem, że był on dwuczęściowy), ulepszony przełącznik trybów aparatu (od teraz możemy sterować ich widocznością i kolejnością) oraz łatwiejszy dostęp do popularnych ustawień takich jak np. czas samowyzwalacza.

aplikacja aparatu miui 12

Zmiany niewielkie, a cieszą...

Tryb ultra oszczędzania baterii

W moim poprzednim telefonie firmy Huawei dostępny był specjalny tryb maksymalnego oszczędzania energii, który pozwalał wyłączyć wszystkie zbędne funkcje smartfona, zostawiając jedynie połączenia głosowe i wiadomości SMS. Dotychczasowy tryb oszczędzania energii u Xiaomi był mniej inwazyjny i jedynie ograniczał działanie procesów w tle. Nie dało się dzięki niemu odczuć dużej różnicy w czasie pracy na baterii. Na szczęście Xiaomi poszło po rozum do głowy i dodało tzw. tryb ultra oszczędzania baterii, który działa dokładnie tak, jak opisywany wcześniej przeze mnie patent Huawei'a. Zamrożenie większości funkcji i ograniczenie kolorów na ekranie zapewnia znacznie mniejsze zużycie energii, zwłaszcza jeśli nasz telefon wyposażony jest w ekran AMOLED.

ultra oszczędzanie baterii telefonu miui 12

Nieoceniony, gdy liczy się każdy procent baterii

Super tapety

Na koniec chyba najbardziej widowiskowa funkcja MIUI 12, której niestety nie udało mi się uruchomić na telefonie. Mowa o tzw. super tapetach, czyli animacjach, które płynnie zamieniają tapetę ekranu głównego na ekran Always on Display i vice versa. Można wybrać pomiędzy Ziemią a Marsem, a także wskazać miejsce, na które będzie przybliżany widok po odblokowaniu telefonu. Efekt prezentują poniższe gify:

Podsumowanie

Jak Wam podobają się takie nowości? Uważacie, że Xiaomi dobrze robi, upodabniając się do iOS'a czy nie? Dajcie znać w komentarzach, a ja tymczasem wracam do grzebania w opcjach mojego telefonu :)

Udostępnij artykuł:
Chcesz pomóc w rozwijaniu serwisu REDARK.pl?
Wypełnij krótką ankietę oraz zaobserwuj moje social media