Składanie PC: Instalujemy kości pamięci RAM

23 sierpnia 2019...Składanie PC

W poprzednim artykule zajmowaliśmy się instalacją procesora oraz chłodzenia na płycie głównej. Dziś zamontujemy na niej drugi ważny element, czyli kości pamięci operacyjnej RAM. Proces nie jest skomplikowany, ale należy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Numeracja slotów

Sloty pamięci RAM posiadają numerację, która określa, jakie porty pracują ze sobą w tzw. trybie dual channel. Jeśli instalujesz w komputerze tylko jedną kość pamięci, ten temat nie jest dla Ciebie ważny. Natomiast, jeśli masz zakupione dwa moduły (np. 2x4GB lub 2x8GB) warto prawidłowo rozpoznać te gniazda.

oznaczenia slotów pamięci ram

Widoczne obok gniazd nazwy slotów: DDR3_1 oraz DDR3_2

Ich zlokalizowanie odbywa się poprzez sprawdzenie oznaczeń (np. posiadają literki A i B) lub kolorów złączy. W przypadku mojej płyty sprawa jest bardzo prosta. Producent zastosował tutaj rozróżnienie kolorami: dwa sloty są koloru niebieskiego, a dwa białego.

Jeśli opisane powyżej oznaczenia nie występują, niezbędne informacje zawsze można znaleźć w instrukcji dołączonej do płyty głównej.

Rozpakowywanie modułów

Ja, w swoim przypadku będę instalował dwa moduły po 4 gigabajty każdy. Aby wykorzystać tryb dual channel, moduły zamontuje w najbliższej procesorowi, niebieskiej parze slotów. Moduły pamięci RAM są szczególnie wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne, o których mówiłem jeszcze przed rozpoczęciem składania komputera. Aby niepotrzebnie nie narażać ich na ryzyko uszkodzenia, po wyjęciu z opakowania należy unikać dotykania styków. Dodatkowo nawet odrobina brudu na ich powierzchni może utrudnić komunikację pamięci z systemem. Ryzyko uszkodzenia tyczy się również banków pamięci znajdujących się na powierzchni płytki drukowanej modułów. W moim przypadku akurat są one ukryte pod czarnym, metalowym radiatorem.

moduły pamięci ram

Moduł pamięci DDR3 od firmy HyperX

Instalacja modułu

Aby móc zainstalować moduł w gnieździe należy najpierw odblokować zaczepy na płycie głównej. W tym celu należy rozchylić je palcami, tak jak jest to pokazane na zdjęciu poniżej:

montaż pamięci ram

Zwalnianie zaczepów po obu stronach gniazda pamięci RAM

Następnie wyjmij moduł z opakowania i przyłóż go płasko w pobliżu gniazda. Wewnątrz gniazda znajduje się mała wypustka, której musi odpowiadać wcięcie w ciągu styków na module. Cel jej występowania jest taki sam jak w przypadku instalacji procesora - zapobiega błędnemu ułożeniu podzespołu w gnieździe.

wcięcia oznaczające generację pamięci RAM

Wcięcia się zgadzają, więc możemy montować!

Jeśli wcięcie w module nie pasuje do gniazda, obróć pamięć i przymierz ją ponownie. Jeśli druga strona również nie pasuje, oznacza to, że Twój moduł pamięci nie jest kompatybilny z tą płytą główną. Wszystkie generacje pamięci DDR posiadały wycięcia w różnych miejscach i nie były ze sobą kompatybilne.

Choć omawiane tutaj wcięcia teoretycznie powinny uniemożliwić błędną instalację modułu, to praktyka pokazuje, że dla chcącego nic trudnego...

Gdy zaczepy są już zwolnione, a moduł prawidłowo obrócony można przystąpić do jego montażu. Po wsunięciu modułu do gniazda należy naciskać kciukami na jego końce. Proces ten wymaga użycia trochę siły i dlatego ważne jest, aby naciskać na moduł prostopadle do płyty głównej. Nacisk z boku może spowodować wyłamanie się styków modułu lub całego gniazda.

dociskanie modułów

Moduły pamięci operacyjnej nie zawsze wchodzą lekko...

Dla łatwiejszego wsuwania modułów polecam naprzemiennie dociskać mocniej raz jedną, a raz drugą stronę pamięci. Moduł dostanie prawidłowo podłączony, gdy odblokowane przez nas wcześniej zaczepy powrócą do swojej pionowej pozycji, blokując się na wycięciu płytki modułu:

Prawidłowo zamontowanego moduł nie można wyjąć z gniazda bez zwalniania zaczepów. Z kolei zbyt słabo dociśnięty RAM uniemożliwi uruchomienie komputera, ponieważ BIOS natychmiast wykryję błąd w komunikacji z pamięcią.

Jeśli pierwszy moduł siedzi już pewnie w gnieździe, przejdźmy do następnego slota. Tutaj proces instalacji wygląda identycznie:

instalacja drugiego modułu

A teraz drugi moduł...

Podsumowanie

gotowa płyta główna

Na powierzchni naszej płyty głównej znajduje się procesor i pamięć RAM. Są to już wszystkie elementy, które musieliśmy na niej zamontować, dlatego w następnym artykule zajmiemy się już je montażem wewnątrz obudowy.

Udostępnij artykuł:
Chcesz pomóc w rozwijaniu serwisu REDARK.pl?
Wypełnij krótką ankietę oraz zaobserwuj moje social media